Zasady mieszania olejów silnikowych i nie tylko
Zasady mieszania olejów silnikowych i nie tylko
autorem artykułu jest Dariusz Lemke
Niedopuszczalne jest mieszanie olejów różnych gatunków bez znajomości składu chemicznego i własności fizycznych. Zmieszanie różnych olejów powoduje pogorszenie jego własności ale również może spowodować całkowite zniszczenie oleju.
Na rynku dostępne są oleje rozmaitych producentów. Mimo, iż mogą one należeć do tej samej klasy, to każdy producent może wzbogacić bazę olejową w różne dodatki.
Zmiana używanego oleju na inny może negatywnie wpłynąć na stan techniczny urządzenia, bowiem dodatki myjące mogą rozpuścić zanieczyszczenia, które następnie poprzez zapchanie przewodów mogą doprowadzić do utraty szczelności lub nawet zatarcia.
Podczas wymiany oleju należy zastosować się do zaleceń producenta urządzenia, do którego chcemy wlać olej, lub skorzystać z fachowej porady dystrybutora/sprzedawcy olejów.
Należy pamiętać, że nie można mieszać oleju syntetycznego z mineralnym lub stosować olejów syntetycznych do starszych silników z dużym przebiegiem, które pracowały wcześniej na oleju mineralnym.
Warto też kierować się zasadą żeby stosować oleje znanych producentów, na przykład oleje statoil lub oleje shell. Wieloletnie doświadczenie tych koncernów procentuje jakością produktu, od której zależy eksploatacja i żywotność urządzeń.
--
Oleje i smary
Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl
Zobacz takze:
Dlaczego ludzie bojÄ… siÄ™ filozofii?
Turystyczny Drogowskaz
praca w domu
Wieszak dla miłośników (?) psów
Umysłowe dopalacze